Konut dokunulmazlığını ihlal suçu

0 oy
3, Ekim, 2011 Editor tarafından soruldu

 

2. Ceza Dairesi 2008/2757 E., 2008/9678 K.

  • KONUT DOKUNULMAZLIĞINI İHLAL SUÇU

 

"İçtihat Metni"

Konut dokunulmazlığını ihlal suçundan sanık S.... P...'nın yapılan yargılaması sonucunda; BERAATİNE dair (AYDIN) 2. Asliye Ceza Mahkemesinden verilen 23.3.2006 tarihli hükmün Yargıtayca incelenmesi katılan vekili tarafından istenmekle ve dosya Yargıtay C.Başsavcılığının 18.2.2008 tarihli tebliğnamesiyle dairemize gelmekle yapılan inceleme sonunda gereği düşünüldü.

Dosya içeriğine göre sair temyiz itirazları yerinde görülmemiştir.

Ancak,

Katılanın iddiası, tanıklar; S... Ç...., A... Ç...., A.... B..... ve H.... F....’ın beyanları ve olayın oluş şekline göre, alkollü olan sanığın olay günü zorunlu bir durum sözkonusu olmadığı halde katılanın oturduğu apartmanın girişindeki zili çaldığı ancak eve gelmesi istenmediği ve bunun için kapının açılmaması üzerine sanığın başka bir şekilde açılan apartman kapısından girdikten sonra dairenin kapı zilini çaldığı ve kapının açılmadığını görünce içeriye girmek için evin kapısını yumruklayıp tekmelemesi şeklinde gelişen olayda, eve gelmesine izin verilmediği açıkça belli olduğu ve girilen yerin apartmanda oturanlar dışında başkalarının izinsiz giremeyeceği yer oluşu nazara alındığında üzerine atılı konut dokunulmazlığını ihlal suçunun oluştuğu gözetilmeden, yazılı şekilde yasal ve yeterli olmayan gerekçe ile BERAAT kararı verilmesi,

Bozmayı gerektirmiş katılan vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebeplerden dolayı BOZULMASINA, 28/05/2008 gününde oybirliğiyle karar verildi.

 

bir cevap ile ilgili: Yargıtay 2. Ceza Dairesi Kararları
TurkAvukatlar.com'a hoşgeldiniz. Hukukla ilgili sorular sorabilir ve avukatların cevaplarını alabilirsiniz.

...