E-mail ve Facebook adresi ile savcılık şikayeti yapılması ile ilgili

0 oy
9, Nisan, 2012 dilay88 tarafından soruldu

Merhaba;

Birkaç ay önce hotmail'ime bilmediğim bir adresten hoşlandığım kişiymiş gibi bir mail geldi.Mailin içeriğinde argo,küfür yok,hoşlandığım kişiye ait bir bilgi de yok,mail adresinin o kişinin adı ile benzeşen bir yanı da fakat içerik benim anlayabileceğim şekilde imalı yazılmış.Bunun üzerine bir de Facebooktan benim adıma sahte hesap açılıp yine bu konu ile alakalı mesajlar yazıldı.Facebooka şikayet edip kapattırdım.Bu olaylar şaka olsun diye yapılan şeyler değil ve geçen sene de benzer bir olay yaşadım.Geçen yılkini,hotmaili,facebooku yapan kişinin aynı kişi olduğundan şüpheleniyorum ve psikolojik rahatsızlık verdiği için ip numarasının tespit edilmesini istiyorum.Fakat elimde ispat yok,hotmailden gelen maili sildim (çöp kutusundan da), mailin orjinali olmadan,savcılık hotmail kayıtlarından silinmiş verilerden bulabilir mi?Yoksa zaten içeriğinde küfür,hakaret yokken bir de elimde mailin aslı olmaması şikayeti düşürür mü?

1 cevap

+1 oy
10, Nisan, 2012 gencavukat tarafından cevaplandı
Herhangi bir hakaret, tehdit vs. olmasa bile, savcılık kanalıyla IP numarasının tespit edilmesi mümkün. Ancak IP numarası tespiti, ancak ortada bir suç veya mahkemede delil olarak kullanılabilecek bir durum varsa söz konusu olur. Yani öncelikle savcılığa şikayette bulunmanız gereklidir. Bu da, özel hayatın gizliliğini ihlal olabilir. Ancak şikayette bulunurken, şüphelendiğiniz kişinin tam adı ve T.C. kimlik numarasını da bildirmeniz gereklidir.
10, Nisan, 2012 dilay88 tarafından yorumlandı
Cevabınız için çok teşekkür ederim.Fakat kimin yaptığını bilmiyorum, sadece yapılan hareketlerin aynı tarz oluşundan aynı insan olduğundan şüpheleniyorum demek istemiştim yoksa somut isim verebileceğim biri yok.Yani şimdi elimde mail yok iken IP numarası tespiti isteyemem demek istiyorsunuz sanırım, peki savcılık Hotmail'den silinmiş mailleri bulamaz mı yada Hotmail bunları bir süre depoluyorsa isteyemez mi?
TurkAvukatlar.com'a hoşgeldiniz. Hukukla ilgili sorular sorabilir ve avukatların cevaplarını alabilirsiniz.

...