icra tahsil harcını borçlumu öder alacaklımı

0 oy
22, Ocak, 2013 kastamonulu37 tarafından soruldu
icra tahsil harcını borçlumu öder yoksa alacakılnın alıcandanmı mahsup edilir  20000tl asıl alıcak ta tahsil harcı varsa nekadar bir meblağ tutar ödenıcek harç

2 Cevaplar

+1 oy
23, Ocak, 2013 Kemal YÜCEL tarafından cevaplandı
tahsil harcı ve diğer tüm harçları kural olarak borçlunun ödemesi gerekir. ancak uygulamada tahsil harcı alacaklıdan alınmaktadır. alacaklı taraf da bu nedenle, tahsil beyanı vermeden önce borçludan tahsil harcını almaktadır.

tahsil harcı, asıl alacak üzerinden değil takip toplamı (ödeme emrinde yazılı olan tutar) üzerinden alınır. dolayısıyla 20.000,00 TL asıl alacak miktarına göre hesaplanan tutar yanıltıcı olabilir. haciz yapılıp yapılmamasına göre değişen oranlarda tahsil harcı hesaplanıp peşin yatırılan nisbi harç düşüldüğü için karmaşık bir hesabı vardır.

ödeme emrini göstermek ve haciz bilgilerini vermek suretiyle bir avukata danışır ya da dosyanın bulunduğu icra müdürlüğüne hesaplatırsanız net rakamı öğrenirsiniz.

tahminen haciz varsa 1.300, TL haciz yoksa 700,00 TL civarındadır.
25, Ocak, 2013 kastamonulu37 tarafından yorumlandı
öncelıkle verecnız cevab için şimdden çok teşekkürlerimi sunarım  20000 tl asıl alacak ve bakada şahsın hesabına ihtiyati tetbirde koyduk 3000tl de buna yatırdık ve tahsilat 40 gün gibi bir sürede ödememizi borçludan tahsil etdik   ve 20000 tl ödeme gelmiş dosyay biz 15400 tl bir ödeme aldık tahsil harcı olarak 2200 tl  vkalet ücretide bizden 2400 tl avukat tahsil etdi  alıcaklıdan böyle bir tahsil harcı adı altında kesinti varmı vekalet ücretini bizden mı yoksa karşı taraftanmı tahsil etmesi gerek saygılar
0 oy
23, Ocak, 2013 Hukukcu tarafından cevaplandı

Tahsil harcı icra takibi konusunun değeri üzerinden nisbi olarak (belli bir orana göre) alınır. Tahsil harcı oranı, icra takibinin devam süresi ile doğru orantılı olarak artar (örneğin, hacizden önce, hacizden sonra, satıştan önce, satıştan sonra vb.). 

Tahsil harcı, konusu para olan icra takiplerinde alacağın alacaklıya ödenmesi sırasında ödenir (Harçlar K. m.28/b).

İcra hukukunda, harçlar sonuçta haksız çıkan tarafa yükletilir. Yani, icra takibinin sonunda borçlu olduğu ileri sürülen kimsenin gerçekten borçlu olduğu anlaşılır ve bu nedenle borcu ödemesi gerekirse, icra harçları borçluya yükletilir (İİK m.59). İİK m.15/1'e göre, bütün harç ve giderler borçluya ait olup ayrıca hüküm ve takibe gerek kalmaksızın borçludan tahsil olunur. 

Alacaklının ödemekle yükümlü olduğu harç türü, 2% oranındaki cezaevleri harcıdır.

Konuyu bir örnekle açıklayacak olursak, alacak miktarı 100 lira olsun. Borçlu 100 TL ödemiş olsun, tahsil harcı da 3 TL olsun. Buna göre borçlunun ödemesi gereken tutar (sair giderler hariç) 103 TL'dir.

25, Ocak, 2013 kastamonulu37 tarafından soruldu
25, Ocak, 2013 Editor tarafından düzenlendi
İcra yolu ile yapılan tahsilatta harçlar ve giderlerden sorumluluk
TurkAvukatlar.com'a hoşgeldiniz. Hukukla ilgili sorular sorabilir ve avukatların cevaplarını alabilirsiniz.

...